СЕЙША ПОНИЖИ НИВОТО НА МОРЕТО ПО СЕВЕРНОТО КРАЙБРЕЖИЕ

   
   
   
 

Фактите
На 7.V.2007 г. около 14:00 ч. за около 1,5 мин. нивото на Черно море в Балчик спада с около 80 cm, водата се отдръпва на 15 m. навътре и рибарските лодки остават върху пясъка, след което отново се връща в първоначалното си положение (явлението може да се види в последователност, по-долу на снимки 1 и 2 и съответно 3 и 4). Дванадесет минути след първото спадане на нивото е наблюдавано второ; то продължава малко повече от 2 мин. Понижение на нивото от около 70 cm е регистрирано във Варненския залив от екипажа на НИК „Академик”. По данни на очевидци нивото на морето спада и в Каварна с около 50 cm. Данните от автоматичната хидрометеорологична станция, монтирана на газодобивната платформа „Галата” на „Мелроуз Рисорсиз”, показват няколкократни изменения на нивото на морето, като първото (23 cm) е най-голямо. Първите две колебания са с продължителност от един час, а следващите четири - приблизително два часа. По информация на Геофизичния институт към БАН на 7 май няма регистрирани земетресения в региона.


снимка 1


снимка 2


снимка 3


снимка 4


Метеообстановка
На 7.V.2007 г. преобладаващата посока на вятъра по нашето крайбрежие е от NE с обръщане след пладне временно от S-SW. Максималните срочни скорости на вятъра са в диапазона 4-7 m/s, с изключение на н. Емине сутринта в девет часа - 14 m/s, когато и на платформа „Галата” скоростта на вятъра на 20 m височина достига 15 m/s - фиг.5. През деня валежи практически няма. Температурата на морската вода и на въздуха са почти едни и същи, т.е. изпарението е слабо. Притокът на р. Дунав очевидно не може да бъде причина за описаното явление.


фигура 5


Причината
На фона на общо спадане на атмосферното налягане през денонощието от 1014 hPa до 1008 hPa, (приведено към морско ниво) фиг.6, за времето между 8:30 и 12:30 часа барометърът на платформа „Галата” регистрира две чувствителни, относително бързи спадания и съответно две резки покачвания на атмосферното налягане с 4-5 hPa. Такива колебания на налягането са регистрирани и от автоматичните метеорологични станции в пристанищата на Варна и Бургас.
Посочените данни дават основание да се приеме, че колебанието на морето е в резултат на рязкото изменеие на атмосферното налягане.т.е. наблюдавана е появата на сейша.


фигура 6

Сейшите са свободни колебания на водата в затворени или полузатворени водни басейни (морета, езера или големи водоеми, както и в обособени техни части), които стават по инерция след прекратяване на въздействието на външните сили, в случая атмосферното налягане. През целия ден синоптичната обстановка над Балканския п-ов и западната част на Черно море е една и съща – област от ниско налягане, с бавно движещ се на E студен атмосферен фронт. Рязкото изменение на налягането вероятно е резултат от локални термични и динамични причини – нееднаквото нагряване на земната повърхност, движението на въздушните маси в свободната атмосфера и циркулацията на въздушните течения в системата на атмосферния фронт.